علت ها و درمان درد جلوی زانو

نرمی کشکک زانو

علت ها و درمان درد جلوی زانو چیست

علت ها و درمان درد جلوی زانو چیست

 
  
درد زانو یکی از شایعترین دردهایی است که مردم به خاطر آن به پزشک مراجعه میکنند. درد زانو علل متفاوتی دارد و تنها بعد از تشخیص علت دقیق بوجود آورنده آن است که میتوان آن را درمان کرد.
در این مقاله در مورد علل درد زانو و روش های تشخیص آن و راه های مقابله با آن را یاد میگیریم.
 

کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک شایعترین علت درد جلوی زانو است و بیشتر در جوانان دیده میشود. علت بیماری به درستی مشخص نیست ولی میتواند موجب کاهش مقدار کندروئیتین سولفات بافت همبند غضروف کشکک شود.

غضروف کشکک رنگ روشن و شفاف خود را از دست داده و به حالت زرد کدر درمیاید. سطح غضروف کشکک ناهموار و ریش ریش میشود. 

تاندنیت کشکک

به تاندنیت کشکک Patellar tendonitis بیماری زانوی جهندگان Jumper’s knee هم میگویند و علت آنست که این بیماری در ورزشکارانی که حرکات پرشی و جهشی را زیاد انجام میدهند مانند والیبالیست و بسکتبالیست ها بیشتر دیده میشود.

این بیماری به علت التهاب تاندون کشکک (تاندون بین استخوان کشکک و توبرکل تیبیا) ایجاد میشود و علامت مهم آن درد زانو در زیر استخوان کشکک است. این درد در هنگامی که بیمار زانوی خود را بر علیه مقاومتی مستقیم و صاف میکند بیشتر میشود.

درمان این بیماران شامل انجام نرمش های کششی و تقویتی عضلات چهارسر ران و مکانیسم اکستانسور است. 

تاندنیت عضله چهارسر

تاندنیت یا التهاب تاندون عضله چهار سر Quadriceps tendonitis به علت التهاب در محل چسبیدن تاندون عضله چهارسر ران به لبه بالایی استخوان کشکک ایجاد شدهو موجب درد میشود. درمان تاندنیت عضله چهار سر انجام نرمش های کششی و تقویتی عضله چهارسر و مکانیسم اکستانسور است. 

بورسیت جلوی کشکک

بورسیت جلوی کشکک Prepatellar bursitis بر اثر التهاب بورس جلوی کشکک ایجاد میشود و بیشتر در کسانی است که زیاد زانو میزنند. علائم بیماری شامل درد و تورم درست جلوی کشکک است. 

بورسیت پس آنسرینوس

بورسیب پس آنسرینوس Pes anserinus bursitis در اثر التهاب بورسی است که در زیر تاندون های پس آنسرینوس یا پنجه غازی وجود دارد. علامت مهم این بیماری درد در زیر زانو در سطح داخلی است. درمان این بیماری شامل کاهش فعالیت های بدنی و گرمای موضعی است. 

درد جلوی زانو از مشکلات شایع جوانان است و در بسیاری اوقات در جوانان سالم و فعال بخصوص دختران دیده میشود. در اکثر اوقات فرد مبتلا مشکل جدی در زانو ندارد و ادامه فعالیت بدنی معمولا آسیبی به زانو وارد نمیکند.

علل درد جلوی زانو در نوجوانان

درد در نوجوانان میتواند به علت کندرومالاسی کشکک، التهاب بورس های اطراف زانو، التهاب تاندون های چهارسر یا التهاب تاندون کشکک و یا علل دیگری ایجاد شوند. در بسیاری اوقات علت واقعی این دردها مشخص نیست. با این حال عوامل زیر میتوانند شرایط را برای ایجاد درد در جوانان مساعد کنند.
 
  • عدم بالانس و هماهنگی بین عضلات جلو و پشت ران یعنی عضلات کوادری سپس و همسترینگ
  • عدم قابلیت انعطاف کافی در مفصل زانو
  • در امتداد نبودن ران و ساق در محل زانو
  • انجام ورزش یا نرمش بصورت غیر اصولی و یا با استفاده از وسایل و تجهیزات نامناسب
  • گرم نکردن مفاصل قبل از انجام ورزش
  • فشار زیاد آوردن به زانو با افراط در ورزش یا فعالیت بدنی

درد در نوجوانان معمولاً به آرامی و به مرور زمان شروع میشود. درد ممکن است شبانه باشد. درد ممکن است در حین فعالیت های بدنی باشد که در آنها زانو خم و راست میشود مانند دویدن پریدن و دو زانو نشستن یا چمباتمه زدن.

ممکن است زانو در حین خم و راست شدن و یا بالا رفتن از پله و یا بلند شدن از زمین صدا بدهد. اگر درد ادامه یابد و مشکل درمان نشود بتدریج عضله چهارسر ران ضعیف میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =